Блог

Класичните црвени бои  се страствени и драматични. Одговараат со традиционалните стилови, но исто така и со ексцентричните, еклектични или модерни стилови. Но, кои бои одговараат со темно црвената? Кои неутрални тонови можат да ја смират бојата на дива цреша или кои женствени бои одговараат со силни тонови?

Овојпат добивме прашање од Даниела за тоа кои бои одговараат со бордо.

Прашање: Здраво, морам да ве пофалам за идејата за уредување на домот, секоја чест. Чисто информативно ме интересира како би можела да искомбинирам бордо боја во соба, мислам која боја според вас би се совпаѓала најдобро. Благодарам.

Споделуваме 15 бои кои се комплементарни и ја истакнуваат убавината на оваа боја.

Сончоглед

Жолтата боја во тоновите на сончоглед ќе одговара одлично во просторија со бордо боја и ќе направи собата да зрачи енергично и полна со живот.

sunflower-living-room

Полноќ

Црната и црвената отсекогаш биле безвременска, класична комбинација. Ако посакувате дневна шик соба, без разлика на Вашиот избор на декорации, одберете ги овие бои како основа.

black-and-red-perfect-masculine-combo

Морнарска

Класичниот тон на морнарска боја може исто така да ја балансира и смири богатата темна црвена боја. Оваа соба би била релаксирачка, но исто така и супер стилска и младешка.

teenage-room-in-blue-with-red-accents

Темно розева

За слоевит, монохроматски изглед, користете слични нијанси кои ќе создадат длабочина во собата. Искористете ги темната црвена и темната розева бидејќи тие се слеваат една во друга и создаваат софистициран финиш.

Fuchsia-bedroom-design

Крем

Кремастата бела боја може одлично да одговара со силната нијанса на црвената. За пример погледнете ја оваа прекрасна дневна соба на фотографијата подолу! Бежовата одлично ја смирува бојата на цреша со софистицирана леснотија.

red-and-white-decor-cream-accents

Лешник

За мрзелива соба исполнета со модерни детали ќе изгледа побогато и почисто со ситници во темно црвена боја поставени на некои задскриени места. Тоа е одличен, сигурен начин за декорација.

modern-nordic-living-room-design

Трева

Да, можете да ги вклопите силната темна црвена боја со зелената боја на тревата и да создадете модерен и стилски ентериер.

red-walls-green-armchair-in-living-room

Слива

Црвената боја со бојата на слива создаваат секси изглед, Но, исто така може да креира женствена и силна колекција на чувства како и модерен изглед.

plum-and-red-perfect-combo

Чоколада

Ова можеби не е комбинацијата на која прво би помислиле кога декорирате соба со бордо, но ние сме сигурни дека овие бои фино се совпаѓаат. Ова женствено и шик место има уникатен изглед и изобилство на шарм.

red-brown-dining-room-with-pops-of-red

Тиркиз

Оваа весела соба е екстемно живописна и полна со живот, а тоа е така благодарение на контрастот помеѓу тиркизната и црвената боја кои ги има во просторот.

turquoise-with-red-accents

Манго

Исто како и жолтата, ако сакате да создадете супер – живописна атмосфера, одете со манго – цреша варијанта. Ова е одлично за детски соби!

mango-teenage-bedroom

Лешник

Уште една совршена неутрална идеа. Пробајте да додадете темна црвена на собата обоена во боја на лешник. Ова е традиционален тон со акцент на црвената.

almond-color-that-go-well-with-red

Мастика за џвакање

Розевата боја на мастиките за џвакање не одговара со многу бои, но може одлично да се измеша со црвената.

bubbelgum-roses-kitchen-wallpaper

Злато

За пограндиозен и луксузен изглед, пробајте да искомбинирате златна и црвена во Вашата трепезарија за поформален стил. Оваа комбинација создава софистицирано и безвремеско чувство.

gold-and-red-perfect-for-luxury-decor

Маслинка

Спојувањето на маслинестата и темно црвената боја создава традиционален изглед и секогаш е добар избор за кујна. Маслинасто зелената боја секогаш дава чувство за дом и удобност.

olive-that-go-well-with-red

Author: elenalukahome