12
Jun

Bubble Palace на Пјер Карден во Кан

[stm_post_info]

Нема да најдете ниту една права линија во овој комплекс направен од архотектот Анти Ловаг за модниот креатор Пјер Карден. Ова е комплекс од поврзани меѓусебно округли домови во боја на Теракота кој се наоѓа во близината на Кан. Изграден е меѓу 1978 и 1989 година, а целта е да ги имитира праисториските пештери кои биле домови на луѓето.

Погледнете ги фасцинантните фотографии кои докажуваат дека на човековата креативност и упорност и нема граница.

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]