11
Nov

Прогласен е најдобриот град во светот

[stm_post_info]

Извештајот за најдобрите градови во светот, кој го припрема специјализираната група на консултанти во Резонанс, го открива својот фаворит…

luksuz-turizam-odmor-london-11

Лондон е апсолутниот победник на оваа листа, а ги претекна градовите како што се Сингапур и Њујорк, кои ги зазедоа второто односно третото место. За да ги одбереат најдобрите брендирани градови во светот, луѓето кои се занимавале со ова истражување изгледа дека земале сe во предвид – од квалитети на градски паркови и отворени простори, различноста на луѓето, безбедноста, економскиот просперитет, изборот на ресторан и ноќниот живот како и квалитет на уметноста и културата.

luksuz-turizam-odmor-london-8

На листата се претставени градови од Европа, САД, Австралија, Азија и Канада.

Благодарение на динамичната шопинг сцена, гастрономијата и изразените уметнички и културни случувања, Лондон во претходната година имаше околу 3.5 милиони посетители, 20% повеќе во однос на период од пет години.

luksuz-turizam-odmor-london-14

„Лондон е место каде што можете да уживате во мулти-етнички култури, луксузни бутици, универзитети и колеџи, како и ресторани кои ќе го задоволат вашиот вкус“, стои во извештајот.

Исто така, гледајќи ги социјалните медиуми, коментари и споделуваните слики, ниту еден град не доби таква онлајн рецензија и задоволни посетители.

Целата оваа ситуација допринесе и лесна достапност до британската престолнина, бидејќи постојат пет локални аеродроми со летови низ целиот свет.

Резултатите од Брегзит ги загрижија граѓаните од Британија и целиот свет но, судејќи по целата ситуација овој настан е повеќе од позитивен.

luksuz-turizam-odmor-london-4

За крај, еве ги најдобрите 10 градови од оваа листа:

  1. Лондон
  2. Сингапур
  3. Њујорк
  4. Париз
  5. Сиднеј
  6. Амстердам
  7. Лос Анџелес
  8. Токио
  9. Сан Франциско
  10. Торонто
[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]