22
Nov

Кои бои ќе бидат во тренд идната година?

[stm_post_info]

Во склад со својата традиција, Пантоне ги објави топ 10  – те бои за пролет 2017 за да се усклади со различните модни недели ширум светот. Нивните предвидувања се обично точни.

Оваа година, боите на листата се помалку пригушени, земјени тонови, вклучувајќи ги боите на кељ и костен, со жолтата боја на јаглика и месечева сина.

Ова е листата на топ 10 бои за 2017:

pantone2017

А еве како сите 10 бои изгледаат кога се применети во уредување на домот:

Кељ зелена

pantone02

Кељот не е само тренд кај храната. Се предвидува дека ќе биде една од Пантон боите за 2017. Во ентериерот можете да ја примените на суптилен начин. Во облик на табуретка, перници или уметност. Исто така можете да ја употребите на целиот ѕид или да купите софа во таа боја.

  • Бојата на кељот ја доживуваме како боја полна со кислород, како кога вдишувате свеж воздух. Светот на архитектурата е исто така во овој тренд со оглед на тоа дека се повеќе се применуваат вертикални градини, зелени кровови и деловни згради преполни со зеленило од Њујорк, па се до Дубаи – вели извршната директорка на Пантон Колор Институтот.

pantone03

Жолта јаглика

plameno-crvena

Огнено црвена / портокалово – црвена боја

boja-zelenila

Боја на зеленило

ljesnjak-smeda

Лешник кафена

lapis-plava

Месечева сина

niagara-plava

Ниагара сина

svijetla-sviba

Светла розе дренка

pink-stolisnik-i-otocni-raj

Розова ајдучка трева и Островски рај – сина

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]