01
Apr

Почина Заха Хадид, првата дама на архитектурата

[stm_post_info]

Првата жена која добила Прицкерова награда за архитектура, познатата британско-ирска архитектка Заха Хадид вчера почина на 65 години, соопшти нејзината компанија.

 

„Со огромна жалење компанијата Заха Хадид архитектс потврдува дека Дамата Заха Хадид неочекувано почина во Мајами во раните утрински часови“, се навело во соопштението. Како што додаваат, Хадид на почетокот на неделава добила бронхитис по што била сместена во болница каде за време на лекувањето доживеала срцев напад, пренесува Ројтерс.

Таа е родена и израсната во Багдад. Студирала математика на Американскиот универзитет во Бејрут пред да се запише на познатата школа за архитектура во Лондон во 1972-та година. Работела со иновативниот холандски архитект Рем Колхаус по што во 1979-та во Лондон ја основала компанијата Заха Хадид архитектс.

ZahaHadid-106423266-582x393

Хадид дизајнирала згради ширум светот, фабриката на BMW во Лајпциг, операта во кинескиот Гуанжу, Националниот музеј на уметноста на 21-от век во Рим, Центар Хајдар Алијев  во Азербејџан.

Жалење за смртта на Заха Хадид изразил градоначалникот на Лондон Борис Џонсон кој на Твитер напишал „таа беше инспирација и нејзиното наследство ќе остане да живее во прекрасните објекти ширум светот“, пренесуваат агенциите.

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]