07
Jul

Трансформирајте го вашиот балкон во идеална летна оаза

Релаксацијата на отворено не е само за оние со големи дворови. Секој треба да може да ужива во својот надворешен простор како место за одмор и релаксација на крајот од денот со добра книга или чаша вино во рака. Еве ги нашите совети како да го трансформирате вашиот балкон во идеално летно засолниште. Уживајте!

Подлога:

Оставете ги чевлите и вкопајте ги прстите во пријатна подлога со поставување на тепих во вашиот надворешен простор. Ова веднаш ќе донесе чувство на дневна соба на вашиот балкон и ќе ве поттикне да поминувате повеќе време надвор! Кога купувате теписи на отворено, погрижете се да изберете синтетички материјал како полипропилен. Можете исто така да изберете тепих од природен материјал, како бамбус или сисал, ако вашиот надворешен простор е покриен и нема да се навлажни од врнежите.
Доколку сакате да излезете надвор од нормата одлична подлога е ѝ вештачка трева.

Изберете соодветен мебел:

Одлучете се за мебел кој е и удобен и отпорен на временски услови. Побарајте лесни столици, удобни софи на отворено, па дури и импровизирана лежалка ќе допринесе за релаксација. Размислете за мебел на преклопување ако имате ограничен простор за да ви овозможи да ја максимизирате површината на балконот.

Вашиот балкон нема да биде идеале доколку нема каде да седите и да се опуштите. Ако нема доволно простор, пронајдете креативни начини да најдете седење, како на пример користење на клупа или гајби со перничиња за седишта и перници на отворено. Или ако просторот дозволува, свеж и интересен предлог е да обесите лулашка.

Мини градина:

Клучот за доловување на чувството на отворено е… многу растенија! Набавете саксии и жардинери за поголеми растенија и дрвја кои можете да ги поставите во аголот. Помалите растенија и цвеќиња може да се постават по страните, а секако, огради со жардинери исполнети со цвеќиња се начин да им се даде дополнителен шарм на балконите

Надворешно осветлување:

Поставете пријатен амбиент со опции за надворешно осветлување. Скриените лед светла и лампите  можат веднаш да го трансформираат вашиот балкон во магично одморалиште. Можете исто така да користите и свеќи без пламен за топол и привлечен сјај во вечерните часови.

Декорации:

 

Додадете личен стил на вашиот балкон со украсни допири. Вклучете шарени перници за фрлање, теписи на отворено или живописни перничиња за да создадете удобно место за седење. Закачете уметнички дела или инсталирајте мала водна карактеристика за да внесете чувство на спокојство во вашиот надворешен простор.

Со малку креативност и внимателно планирање, вашиот балкон може да стане прекрасно летно бегство. Следејќи ги овие совети, ќе можете да создадете покана и релаксирачка. Прифатете го топлото време и уживајте во убавината на отворено од удобноста на вашиот сопствен  балкон.