08
May

Папратот како најпопуларен тренд

[stm_post_info]

Токму како што боите и дизјаните претставуваат тренд кој доаѓа и си оди, така и билките тежнеат кон тоа да ги менуваат своите сезонски претставници…

Кога малку ќе размислите, различните трендови во светот на билките со години се менува, а минатата дефинитивно ја обележаа сукулентите. Пред тоа беа стеблата од маслинка, кои потполно го окупираа просторот за домашен декот. На крајот се дојде до заклучок дека луѓето обожаваат да го збогатат својот простор со богати текстури и полни со гранки. Затоа сега е вистинскиот момент да дознаете за последниот тренд – папратите.

Папратот поседува долга историја на популарни билки. Најчесто поставен на балконите и на јужната страна. Сепак постојат и видови на папрат кои поседуваат способност да растат во сенка. Папратот се препорачува на сопствениците на домови кои не сакаат да потрошат големи пари на овлажнувачи на воздух, бидејќи овие билки се однесуваат исто како во природата и испуштаат влага преку процесот на испарување.

Сепак, покрај можноста да го подобри вашето здравје, оваа билка претставува вистинско освежување на декорот во домот. Можете да засадите папрат во висечки саксии и да оставите неговите гранки слободно да паѓаат или да ги поставите во помали саксии сместени на вашата работна маса, за да моќат овие преубави билки да ви овозможат испирација и мотивација додека работите на своите проекти. Густината на нивните тенки листови гарантира дека папратот ќе стане централна точка каде и да го поставите, а фотографиите во галеријата го потврдуваат токму тоа.

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]