17
May

Две софи во една просторија

[stm_post_info]

Навикнати на гарнитури, фотелји и табуретки, често уште на почетокот ја отфрламе идејата за две софи во една дневна соба. Необични, едноставни и убави комбинации навистина можат да не изненадат.

Еве неколку инспиративни предлози кои го најдоа својот дом во многу станови ширум светот.

sofa-nas

Распоред на софи

Да се соочат две софи и да се добие атмосфера „лице в лице“ навистина може да биде интересен избор во една просторија. Важно е распоредот на софите да овозможува непречен разговор на соговорниците, да има доволно простор за опуштање и да не се масивни. Со ваков распоред се добива малку поформален стил и наменет е за оние за кои ТВ приемникот не е точката на фокус во дневната соба.

sofa1

Два стила

За потполно опуштачка дневна соба одберете софи во различни стилови. На тој начин се постигнува разбивање на „класичното“, а доколку на членовите на семејството им се допаѓаат различни работи, еве начин да се согласат.

Пожелно е софите да бидат во приближно исти димензии, а декоративниот ефект може да се поврзе со перничиња во двете бои.

sofa-mix

Совршен контраст

Доколку сакате да постигнете елегантен и софистициран изглед на дневната соба, еве едноставен начин – две софи во ист стил, но во контрастни нијанси. Овде е претставена сино – бела комбинација, но тоа може да бидат и други бои, зависно од тоа која одговара на ентериерот и на оние кои живеат во тој простор.

sofa-00

Решение за високи тавани

Идеална комбинација може да биде и онаа во која две софи се надоврзуваат една со друга. Убавите дезени на две софи можат да направат комплетен „makeover“ на дневната соба.

sofa-9

Просторот позади нив може да се искористи како полица за книги или пак работна зона.

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]
[stm_post_info]

ОВДЕ ВНЕСИ ТЕКСТ

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]