22
May

Стан во компактен индустриски стил

[stm_post_info]

Доколку сте добро информирани на полето на архитектурата, тогаш сигурно веќе сте слушнале или барем виделе на слики за совршениот дизајн на еден стан сместен во центарот на Сао Паоло…

Една од најголемите градби на светот на својот 11 – ти кат го има овој Copan Apartment стан. Студио за дизајн на ентериери беше задолжено за изведување на работата при реновирањето на овој стан без драстични примени на неговиот оригинален изглед и енергијата која го карактеризира.

Беспотребните структурни ѕидови се отстранети, што на новиот ентериер му овозможи многу поотворен и посветол изглед.

Оригиналлните бетонски ѕидови се внимателно реставрирани со изложени челични цевки и груб финиш кои овозможуваат модерен и индустриски стил. Светлиот портокалов акцент внесен со употребата на металик елементи кај мебелот, разнобојните ѕидни уметнички дела, акцесоари и мулти обоени кујнски полици заедно внесуваат свеж изглед во домот во кој позадината со намера е одржувана во неутрална боја, колку е тоа возможно. Бетонските блокови заедно со внимателно поставените стаклени прозорци внесуваат многу повеќе природна светлина во кујната, ТВ просторијата и спланата соба, додека новата дневна соба преставува срце на домот.


[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]