23
Jun

Модерна куќа на брегот

[stm_post_info]

Качагуа е тивок и идиличен мал град во Чиле, каде сонцето, песокот и сурфањето овозможуваат релаксирачки и прекрсни моменти…

Ова е место на кое е изградена Tavonatti House, која претставува последно дело на студиото PAR Arquitectos. Куќата има поглед на океанот, додека нејзината структура поседува современ дизајн и совршено се вклопува во локалните стандарди на градба.

Уникатниот дизајн на оваа куќа овозможува простор во дневната соба, кујната и трепезаријата на горното нови кое се протега кон надворешната страна на конструкцијата со пространа тераса. Комплетиран е со спални соби и останати приватни простории на приземјето.

Заменувајќи ги улогите на традиционалниот план на просторот, овој дом им нуди на сопствениците сликовит поглед на океанот од заедничките простории, додека спалните соби се изолирани на паметен начин.

Во ентериерот, оваа куќа поседува многу модерен стил нијансиран со бели и сини тонови комбинирани со различни видови на дрво.

Панелите од бор на плафоните додаваат шарм на овој простран дом со паметна вентилација и осветлување кое поседува филтри за отстранување на топлиот воздух без прекин на протокот на светлина.

Преминот помеѓу катовите во куќата е одлично осмислен и скоро е невидлив, а и декорот исто така е ненаметлив со намера фокусот да остане на екстериерот на куќата.

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]