12
Jul

Класична ирска куќа претворена во идилична викендица

[stm_post_info]

Дали некогаш сте сонувале да престојувате во шарматна мала куќа во традиционален стил?

Оваа бела селска куќа со црвен челичен кров претставува инкарнација на една таква градба, а изградена е во гратчето Треангравиве, сместен на брегот на езерото. Куќата е прикриена внатре  во дивиот природен пејзаж и овозможува уживање во погледот на непрегледните полоња и планински венци во далечината.

Ова некогаш било скромно прибежиште на локалните планински овчари, кое е претворено во викендица од соништата. Новиот кров од дрвени греди е изграден од материјали кои се набавени од околните шуми. Земјениот под е потполно реконструиран со материјали направени од локалните жители, додека избелениот рустичен ентериер нуди стилско и едноставно прибежиште од сите природни елементи.

Дневната соба, трепезаријата и кујната се соединети во една просторија која не е премногу голема, но е многу удобна. Во неа се наоѓаат грубо обработени дрвени греди и нерамни бели ѕидови, а место за седење покрај огништето претставува најдобра позиција за уживање во природата која го оплеменува ова место. Собите за спиење се одвоени од овој простор и нудт приватност. Главната спална соба претставува воодушевувачки амбиент, опремен со панорамски прозор од кој има неверојатен поглед. Другата спална соба е за двајца и се состои од вонвременски мебел, кој дава неодоливо рустично чувство.

Ваквата традиционална куќа со волшебен пејзаж претставува совршено место за опуштање и заборавање на сите проблеми додека мирната природа која го краси овој дел на Ирска, дефинитивно помага во тоа. Куќата се состои од отворен простор, со дневна соба, трепезарија и кујна на едната и спални соби на другата страна.

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]