19
Jul

Започна натпреварот за најдобра градба на светот 2017

[stm_post_info]

Градбите од 68 земји се наоѓаат на списокот на номонирани објекти кои се натпреваруваат за најдобра градба на светот на Светскиот фестивал на архитектура.

Помеѓу нив се наоѓаат проекти на големите компании како BIG, Heatherwick Studio, Zaha Hadid Architects и други.

Номинираните објекти се поделени во 30 категории, а освен завршените, номинирани се и концепти и проекти кои се водат како „идни објекти“.

Во листата на номинирани објекти се наоѓаат проекти и со малку радикални дизајни како на пример зграда во форма на насмевка, искривена кула или сет лавиринти направени од куќи во Лондон…

Победниците ќе бидат прогласени за време на фестивалот кој ќе се одржи на берлинската Арена, од 15 до 17 ноември оваа година.

Еве неколку од номинираните згради…

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]