20
Nov

Црква од 15 век трансформирана во модерна библиотека

[stm_post_info]

Оваа црква е одличен пример за реадаптација на функцијата на еден простор. Црквата се наоѓа во холандскиот град Цволе и датира од далечната 1466 година, но пред 5 години, тимот на архитектонското студио BK Architecten ја трансформирал во модерна библиотека. Просторот е оплеменет со убави парчиња мебел, внимателно избрани расветни тела и низа префинети детали, како и растенија.

Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_002

Инаку, архитектите и изведувачите успеале во целост да ја задржат автентичноста на градбата, витражите и рачно изработените цртежи по ѕидовите и сводовите на плафонот, а вредни елементи од црквата се поставени во специјално дизајнирани стаклени платформи. Во склоп на библиотеката има и мини-бар каде што посетителите можат да пијат кафе или да земат оброк.

Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_003
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_004
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_005
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_006
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_007
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_008
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_009
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_010
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_011
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_012
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_013
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_014
Crkva_transformirana_vo_biblioteka_ELHome_015

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]