29
Nov

Максимално искористена гарсоњера

[stm_post_info]

Оваа мала гарсоњера може доста да не научи околу вистинските начини на користење на малите квадратури.

Некои од нас константно трагаат по начини за подобрување на своите гарсоњери и малите квадратури а притоа да не се менува ништо драстично.

Други пак сакаат да откријат нов начин да го исполнат својот исклучителен ентериер со сезонски шарм. Меѓутоа најчест проблем со дизајнот на урбани станови е можноста за зголемување на расположливиот простор.

За да поедноставиме, доволно е  да кажеме дека сите кои живееме во градовите сакаме да го искористиме својот простор на најдобар можен начин.

Сместен е во населбата Тајпеј, Апартманот „X“ го дизајнирала компанијата „Desing Studio“, а целта е максимално искористување на вертикалниот простор кој ентериерот на овој стан го нуди.

Model

Малата станбена единица нуди 40 метри квадратни достапен простор, така што архитектите успеале да креираат и потровен дел за да овозможат некој квадрат повеќе без претерано затворање и гушење на достапниот ентериер. Еден дел од поткровната конструкција заземаат и оставинскиот простор и спалната соба, пружајќи прекрасен поглед код дневниот престој на долниот кат.

Веднаш под мезанинот креирани се простор за учење и домашна канцеларија, а таа се наоѓа токму тука поради фактот што во него просторот за стоење е крајно ограничен. Дневниот престој е мал и сместен веднаш до далеку попространата фукнционална кујна и трпезарија. Благото дефинирање на сите површини и функционалности не ја попречило совршената флуидност и нивната заедничка композиција.

Одвоено од поткровното ниво на спалната соба, останатите карактеристики кои го штедат просторот во овој тајвански дом, вклучуваат модуларни ѕидни единици за скалдирање на работи, кои овозможуваат промена на ентериерот кон потребите на сопствениот и ТВ единица преполна со полици. Паметно дизајниран, ведар и убаво опремен стан кој е крајно софистициран.
KC_NGER-221

KC_NGER-194

KC_NGER-208

KC_NGER-283

KC_NGER-605

KC_NGER-367

KC_NGER-312

KC_NGER-517

KC_NGER-658

Овие квадратури на станови, како и двособни, трособни и четворособни донови можете да најдете во актуелните понуди на најновиот објект на Connect 5 на Елена Лука Хоум.

 

Connect-5---karakteristicen-5

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]
[stm_post_info]

ОВДЕ ВНЕСИ ТЕКСТ

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]