05
Dec

Работи кои морате да ги имате во домот за време на зимата

[stm_post_info]

Овие пет детали се must have за секоја зима!

Пет најубави детали ќе Ви обезбедат удобност и ќе ви го стоплат домот и срцето во текот на зимата! Секој агол во текот на зимата може да се исполни со елементи кои ќе создадат приајтен и топол простор.

За да создадете амбиент кој ја рефлектира зимата, а студеноста оставете ја надвор, внесете текстура, топли нијанси боја со ситни детали и украси. Камин, собна билка, цвеќе и зимзелени борови гранки или гранчња од елка ќе го дополнат овој амбиент.

Потемните бои поголемите простории ги прават потопли, а истиот ефект го имаат и зидните тапети со поголеми шари. Ќе се создаде окружување во кое доминираат топли бои како што се црвената, бордото, портокаловата, жолтата, златната, теракота итн. Овие бои можат да внесат и преку детали како што се постелнина, прекривка, наткасни, украсни перничиња, вази или држачи за свеќа. Замена на завесите, навлаките за мебел или за столчиња се мали измени кои прават голема разлика.

Grand Livingroom with Red Wallpaper, Image: 37672294, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, ewastock

Богатите и тешки ткаенини го прават зимското украсување потопло. Плетените ткаенини изгледаат удобно и пријатно. Украсните перничиња со апликации или везе шари се декоративен и интересен детал. За текстурата, додадете ткаенина и декор кој вклучува волна, овча кожа, еко крзно па дури и сомот. Изберете топли материјали како што се кашмир за украсните перничиња и не само во спалната соба, туку и во дневниот престој.

area rugs white plush rug white fuzzy rug white shag rug white within White Fluffy Area Rug decorating - sungjinchoi.com

Светлите, летни завеси треба да се заменат со потемни и подебели. За да изгледаат елегантно можете и да ги наберете со густи, богати набори.

plum-drapes-purple-bedroom-curtains-plum-curtains-for-bedroom-purple-bedroom-curtains-impressive-purple-bedroom-curtains-and-the-smokey-plum-curtains-plum-curtains-drapes-dark-purple

Кога деновите се пократки важно е да има доволно светло во домот и затоа дизајнот на расветата е важен елемент во топлото зимско украсување. Големиот лустер и кристалниот лустер создаваат светол и топол амбиент.

, Image: 35377138, License: Rights-managed, Restrictions: Property release: YES, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Einsiedel

Ѕидните и столните ламби со нијанси во топли бои ќе го зголемат ефектот, исполнувајќи ја собата со удобност. Рачно направените ламби додаваат на оригиналноста на дизајнот. Свеќите ќе созададат романтична атмосфера.

christmas-fragrance_UK_211118_1
Подебелите теписи со текстура додаваат истотака на топлина. Избегнувајте редење на повеќе шарени теписи еден до друг. Неколку помали, едноболни подни простирки визуелно ќе креираат една шарена целина, а и ќе покријат поголем дел од просторот без да го поместувате масивниот мебел.Вазите со измешан зимски мирис, како што се циметот, боровите иглички или зимзелените гранчиња можат да внесат малку зимски шарм во домот. Овој аранжман може да биде убав детал на каминот или пак на некоја наткасна.

diy-winter-pillows-buffalo-plaid-mountainmodernlife.com_

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]