05
Dec

Кујна во која готвењето е уметност и вистинско уживање

[stm_post_info]

Дефинитивно, оваа модерна кујна е кујна од соништата на сите луѓе за кои готвењето е пасија и задоволство. Таа е голема 35 метри квадратни, а иницијалната идеја била да се создаде простран и функционален простор налик јавните градски кујни. За нејзината изведба се користени природни елементи – дрво, метал и мермер. Освен интересните расветни тела, тука се и декоративниот ѕид со мрежа на кој е сместен дел од кујнскиот прибор, како и вертикалната градина чија позадина е изработена од рециклирани пластички кеси.

Art-kujna-ELHome-002

Креативниот тим на студиото W4 Arquitetura Criativa го потпишува концептот на оваа кујна.

Art-kujna-ELHome-003
Art-kujna-ELHome-004
Art-kujna-ELHome-006
Art-kujna-ELHome-007
Art-kujna-ELHome-008

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]