30
Apr

Прозорците – еден од клучните елементи за добра топлинска и звучна изолација

[stm_post_info]

Добрата изолација значи заштеда на електрична енергија. Прозорците се еден од најзначајните елементи кога се работи за добра топлинска, но и звучна изолација. Во објектите на Elena Luka Home се користат квалитетни 7 коморни прозорци од реномираниот германски производител Trocal со високоенергетско 4 сезонско флот стакло кое во лето ги одбива, а во зима ги впива сончевите зраци, исполнето со аргон.

Аргонот е подобар изолатор од воздухот затоа што воздухот содржи влага која може да кондензира внатре меѓу стаклата и да го замагли прозорецот. Овој гас не ја загадува околониата и нема да го оксидира профилот околу него.

Воздушните комори се клучен фактор во пресметката на изолацијата и го одредуваат коефициентот на термичката трансмисија. На пример: за 4 комори Uw коефициентот може да биде 1,8-2,0 W/m2K, а за 7 комори околу 0,8-0,9 W/m2K. Ова значи дека колку повеќе комори, толку е подобра термичката изолација. А тоа Ви овозможува помала сметка за електрична енергија.

Во нашиот најнов објек Connect 5 останати се уште неколку слободни квадратури. Побрзајте и закажете онлајн презентација на 072/216-099.

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]