26
May

Минималистички уреден стан со дрвен декор

[stm_post_info]

За еден простор да има печат и да изгледа кохезивен, потребен е лајтмотив кој ќе се провлекува низ приказната на тој простор. Овој стан од предградието на Мелбурн за свој лајтмотив го има дрвото – природен материјал кој му дава топлина на домот и без премногу декорација. 

Ѕидовите се обложени со дрвени облоги кои внимателно се избалансирани со другите природни материјали. 

Во бањата топлите дрвени тонови се контраст со округлата када и лавабото од Карара мермер. Во дневната соба, ленените завеси се тие кои ја омекнуваат „атмосферата“. 

Севкупно, минималистичката естетика во комбинација со топлите и природни материјали се клучни во создавањето на модерен и топол. 

Во кујната дрвените панели се деконструирани како рачки од масивно дрво на кујнските елементи кои одговараат со фурнирот.

Овој стол од ратан дава рустична нота на минималистички уредениот стан.

Дневната соба е осветлена со ленени завеси, а белата ламба придонесува кон смиреноста и удобноста на просторот.

[stm_post_tags]
[stm_share code=”JTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZmFjZWJvb2tfbGFyZ2UlMjclMjBkaXNwbGF5VGV4dCUzRCUyNyUyNyUzRSUzQyUyRnNwYW4lM0UlMEElM0NzcGFuJTIwY2xhc3MlM0QlMjdzdF90d2l0dGVyX2xhcmdlJTI3JTIwZGlzcGxheVRleHQlM0QlMjclMjclM0UlM0MlMkZzcGFuJTNFJTBBJTNDc3BhbiUyMGNsYXNzJTNEJTI3c3RfZ29vZ2xlcGx1c19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRSUwQSUzQ3NwYW4lMjBjbGFzcyUzRCUyN3N0X3NoYXJldGhpc19sYXJnZSUyNyUyMGRpc3BsYXlUZXh0JTNEJTI3JTI3JTNFJTNDJTJGc3BhbiUzRQ==”]
[stm_post_author_box css=”.vc_custom_1430549306597{margin-bottom: 50px !important;}”]
[stm_sidebar sidebar=”790″ code=”790″]